İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İşçi İstifa Ederse Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

 

İşçi haklı nedenler dışında istifa eder ise kıdem tazminatına hak kazanamaz.

 

Haklı nedenler nelerdir?

 

İşveren işçiye mobbing uygular ise ya da ahlak dışı davranışta bulunursa , hakaret ve tehdit gibi eylemlerde bulunmuş ise bu sebepler işçi ‘ haklı neden ‘ olarak gösterip istifa edebilir. Haklı nedenle istifa sonucu işçi kıdem tazminatına hak kazanabilir.

 

Mobbing Nedir?

 

İşverenin işçiye periyodik ve kasıtlı olarak işçinin kişiliğini hedef alarak yaptığı davranışlar bütünüdür.İşçiyi yıldırma çabasıyla istifaya zorlama söz konusu olabilir.

 

Mobbingi Nasıl Kanıtlayabilirim?

 

Mobbing e uğrayan çalışan öncelikle bu durum ALO 170 e bildirmelidir. Bu yanı sıra mobbingi kanıtlayıcı unsurları (e-mailler, toplantı tutanakları, iş arkadaşlarının şahitliği gibi bütün deliller) elde etmeli ve mahkemeye başvurmalıdır.

 

Mobbing e uğrayan işçi eğer bu durumu kanıtlarsa kıdem, ihbar gibi tazminatlara hak kazanmakla beraber aynı zamanda manevi tazminatlara da hak kazanabiliyor.

 

İstifa ederek tazminatı kimler alır?

 

Erkek işçiler askere gitmeleri halinde istifa ederek kıdem tazminatı alabilirler. Kadın işçiler için de evlilik nedeniyle işten ayrılmaları halinde istifa ederek kıdem tazminatı alabilirler. İstifa ile kıdem tazminatı alınabilen bir diğer durum ise, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini doldurup, emeklilik için gerekli yaş şartını çalışmadan beklemek istemektir

 

 

Bordroda düşük ücret gösterilen işimden tazminat alarak ayrılabilir miyim?

 

Vergi Usul Kanunumuz açısından işverenin düşük ücretle düzenlediği ücret bordrosu naylon fatura gibi işlem görmektedir. Bu işverene cezai şartlar getirmenin 4857 sayılı iş kanunumuz açısından işçinin haklı fesih sebebi olarak tanımlanmıştır.

 

Bu durumda çalışan iş sözleşmesini derhal fesh edebilir ve bu nedenlerle kıdem tazminatı talep edebilir.

 

Maaşın Geç Yatması Haklı Neden Sayılır Mı ?

 

Maaş ödemelerinin 20 gün ve daha fazla gecikmesi haklı nedenlerle iş sözleşmesinin fesh edilebilmesine olanak sağlar. Fakat ilk defa bir gecikme var ise bu durumda işçi iş sözleşmesinin fesh ederse burada iyi niyet yaklaşımının olmadığı görülür.

Bu kategorideki diğer yazılar