Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırma Zorunluluğu

4857 sayılı iş kanunun 30. Maddesine göre işverenlerin eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma zorunluluğu belirli koşullar altında zorunlu hale gelmektedir. Eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma zorunluluğu aynı zamanda özel sektör ve kamu iş yerlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda hangi sektörde ne kadar eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma zorunluluğunu işleyeceğiz.

 

Özel Sektör İş Yerlerinde Eski Hükümlü ve Engelli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu ?

 

50 işçi ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör iş yerlerinde engelli işçi çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Özel sektör için, iş yerlerinde engelli işçi çalıştırma zorunluluğu yüzde (3) olarak belirlenmiştir.


Kamu İş Yerlerinde Eski Hükümlü ve Engelli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu ?  

 

50 işçi ve daha fazla işçi çalıştıran kamu iş yerlerinde eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma zorunluluğu oranı yüzde 4 (dört) engelli işçi çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu ise yüzde 2 (iki) olarak belirlenmiştir.

 

Eski Yükümlü Yerine Malul Sayılmayan Asker Gazisi Çalıştırma Zorunluluğu ?

 

İş yerleri eski hükümlü çalıştırma yerine askerlik vazifesini yerine getirirken malul sayılmayan fakat gazi olan kişilerde eski hükümlü yerine çalıştırılabilir.

 

İş Yerlerinde Çalışan Sayısı Nasıl Hesaplanır ?


Aynı il sınırları içerisinde birden fazla iş yeri bulunan işverenlerin toplam işçi sayısı hesaplanarak, eski hükümlü ve engelli işçi çalıştırma sayısı yasal oranlar ile hesaplanır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür. Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür. İş yerinin işçisi iken engelli hale gelenlere öncelik tanınır.    

Bu kategorideki diğer yazılar