Ekonomik Döngü

Ekonomik Döngü

2019 yılı itibariyle asgari ücret net 2020 lira. Bu ücret önümüzdeki yıl 2600 dolaylarında oluşiacak gibi gözüksede pek iç açıcı gözükmüyor. Tabii bu başka bir gündem konumuz olacak. Konumuza dönecek olursak mevcut ücret yoksulluk sınırının %55 altında ki bu da bir ailede 2(iki) kişinin çalışması dahi yoksulluk sınırın altında kalmaktan kurtaramıyor insanları. Halkta oluşan bunalım fiziksel aktivite eksikliği, sosyokültürel faaliyetlerin azalması önce yerel esnafı ve dolaylı olarak çiftçilik ve hayvancılık yapan kişileri de etkiliyor. Bu zincirin temel halkası olan işçi kesiminin daha iyi koşullar için aslında yapılması gereken firmaların ciro primi usulü personel çalıştırması olacaktır. Bu durum hem refahın artması, hem paranın tekelleşmesini önleyerek sınıfsal ayrımın azalması, hem de devletin vergilerini daha kesin şekilde alınması anlamına geliyor. Ancak serbest piyasa koşulları maalesef ki bu tür yaptırımların önünü kapatıyor. İşte burada halk olarak taleplerimizi karşılaması gereken tek merci devlet oluyor.

4 Mart 2007 itibariyle vergi iadesi tarihe karışmış onun yerine asgari geçim indirimi getirilmişti. Fakat günümüz koşullarındaki enflasyon değerleri asgari ücretin %25’inden fazlasının yok olmasına sebep oluyor. Yani daha açık söylemek gerekirse 2020 liralık ücretin ortalama 500-600 lirası vergi(yol-yemek-taşıt-emlak-elektrik-su-özel hizmetler vs.). Bunun üzerine bir de %15’lik vergi dilimine giriliyor olması geriye yaşanmaz bir durum bırakıyor.

Tüm bu koşullar düşünüldüğünde asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması ve eski usül vergi iadesi kanunun çıkması hem işçinin hem yerel esnafın hem de devletin faydasına olacaktır. Makro veya mikro ekonomi bilmek, bilimsel verilerle konuşmak güzeldir hatta gerçekçi de olabilir fakat unutulmamalıdır ki devlet iradesinde önemli olan halka hizmettir.

Sanayi Sicil Belgesi Nedir, Nasıl, Nereden Alınır?

Sanayi Sicil Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?6948 Sayılı sicili kanununa gör...

Sgk Teşvikleri Muhasebe Kaydı

SGK TEŞVİKLERİ MUHASEBE KAYDIÖzel sektör işyerlerinde, hizmet akdiyle sig...

Altın KDV Oranı Nasıl Hesaplanır

Kuyumculuk İşlerinde KDV Oranı Nasıl Belirlenir ? Kuyumculuk işlerinin KDV...BA BS Formlarına Uygulanacak Cezalar

BA BS cezası ve cezaları bildirimlerinin kanuni süresi içerisinde vermeyen y...

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırma Zorunluluğu

4857 sayılı iş kanunun 30. Maddesine göre işverenlerin eski hükümlü ve ...

Kitlesel Fonlama Nedir?

Kitle Fonlaması Nedir ?Bir projenin veya girişim hareketinin ihtiyaç duydu...Binek Araç Alış Muhasebe Kaydı 2020

Bilindiği üzere binek araç alışlarının aktife kayıtları bakımından 0...

GMSİ Beyannamesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-2

Kira Bedelinin Olmaması veya Düşük Olması Bu durumda emsal kira bedeli es...

GMSİ Beyannamesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gayrimenkul Sermaye İradı Beyannamesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ki...Tecil Taksitlendirme Zor Durum Oranı - Talep Formu

6183 Sayılı Kanun gereği vadesi geçmiş amme borçlarını tecil – taksit...

Resesyon Nedir ?

Resesyon Nedir? Kelime anlamı olarak ‘’Ekonomik Durgunluk’’ manasına ...

Ekonomik Döngü

Ekonomik Döngü2019 yılı itibariyle asgari ücret net 2020 lira. Bu ücret ...