Ekonomik Döngü

Ekonomik Döngü

2019 yılı itibariyle asgari ücret net 2020 lira. Bu ücret önümüzdeki yıl 2600 dolaylarında oluşiacak gibi gözüksede pek iç açıcı gözükmüyor. Tabii bu başka bir gündem konumuz olacak. Konumuza dönecek olursak mevcut ücret yoksulluk sınırının %55 altında ki bu da bir ailede 2(iki) kişinin çalışması dahi yoksulluk sınırın altında kalmaktan kurtaramıyor insanları. Halkta oluşan bunalım fiziksel aktivite eksikliği, sosyokültürel faaliyetlerin azalması önce yerel esnafı ve dolaylı olarak çiftçilik ve hayvancılık yapan kişileri de etkiliyor. Bu zincirin temel halkası olan işçi kesiminin daha iyi koşullar için aslında yapılması gereken firmaların ciro primi usulü personel çalıştırması olacaktır. Bu durum hem refahın artması, hem paranın tekelleşmesini önleyerek sınıfsal ayrımın azalması, hem de devletin vergilerini daha kesin şekilde alınması anlamına geliyor. Ancak serbest piyasa koşulları maalesef ki bu tür yaptırımların önünü kapatıyor. İşte burada halk olarak taleplerimizi karşılaması gereken tek merci devlet oluyor.

4 Mart 2007 itibariyle vergi iadesi tarihe karışmış onun yerine asgari geçim indirimi getirilmişti. Fakat günümüz koşullarındaki enflasyon değerleri asgari ücretin %25’inden fazlasının yok olmasına sebep oluyor. Yani daha açık söylemek gerekirse 2020 liralık ücretin ortalama 500-600 lirası vergi(yol-yemek-taşıt-emlak-elektrik-su-özel hizmetler vs.). Bunun üzerine bir de %15’lik vergi dilimine giriliyor olması geriye yaşanmaz bir durum bırakıyor.

Tüm bu koşullar düşünüldüğünde asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması ve eski usül vergi iadesi kanunun çıkması hem işçinin hem yerel esnafın hem de devletin faydasına olacaktır. Makro veya mikro ekonomi bilmek, bilimsel verilerle konuşmak güzeldir hatta gerçekçi de olabilir fakat unutulmamalıdır ki devlet iradesinde önemli olan halka hizmettir.

Gerçek Faydalanıcı Bildirimi

Gerçek Faydalanıcı Bildirimi Nedir ? 13 Temmuz 2021 Tarihli 31540 Sayılı ...

Finansman Gider Kısıtlaması Muhasebe Kaydı

Finansman Gider Kısıtlaması Muhasebe Kaydı 04.02.2021 tarih ve 31385 say...

Ayni Yardımların Muhasebeleştirilmesi

Bir çok işletme çalışanlarına ramazan paketleri, market hediye çekleri v....KDV Tevkifatlı Faturaların İadesi ve Muhasebe Kaydı

KDV Tevkifatlı Faturaların İptali ve İadesi Nasıl Yapılır Bilindiği ü...

Taşımacılık Hizmetlerinde KDV Tevkifatı Uygulaması

Bilindiği üzere 16.02.2021 tarih 31397 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ...

6661 Asgari Ücret Desteği Muhasebe Kaydı

6661 Asgari Ücret Desteği Nedir ?Asgari Ücret Desteği 10.02.2016 tarihli 201...Ev Hizmetleri Çalışanlarınızı SGK’ya Bildiriyor Musunuz?

Ev Hizmetlileri Temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık, alışveri...

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde SGK Teşvik Uygulaması

4691 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu 06/07/2001 tarihinde yayınlanmı...

Yiyecek İçecek Sektörü Ciro Kaybı DESTEK Başvuruları Başlıyor

Ciro Kaybı DESTEK Başvuruları Başlıyor  Kapsamdaki İşletmeler (tüm k...Yabancı Şirketler'in Türkiye’deki ŞUBE’leri

Yabancı şirketlerin Türkiye’de faaliyette bulunabilecekleri yapılardan bi...

Google Gelirlerinin Vergilendirilmesi

GOOGLE’ DAN ELDE EDİLEN GELİRLERİN VERGİLENDİRİLMESİ Uğur UĞURLU*Met...

KDV Mükellefi Olmasanız Da Sorumlu Sıfatıyla KDV Ödemeniz Gerekebilir

-          Mal teslim edenler-          Hizmet ifası yapan...