Ekonomik Döngü

Ekonomik Döngü

2019 yılı itibariyle asgari ücret net 2020 lira. Bu ücret önümüzdeki yıl 2600 dolaylarında oluşiacak gibi gözüksede pek iç açıcı gözükmüyor. Tabii bu başka bir gündem konumuz olacak. Konumuza dönecek olursak mevcut ücret yoksulluk sınırının %55 altında ki bu da bir ailede 2(iki) kişinin çalışması dahi yoksulluk sınırın altında kalmaktan kurtaramıyor insanları. Halkta oluşan bunalım fiziksel aktivite eksikliği, sosyokültürel faaliyetlerin azalması önce yerel esnafı ve dolaylı olarak çiftçilik ve hayvancılık yapan kişileri de etkiliyor. Bu zincirin temel halkası olan işçi kesiminin daha iyi koşullar için aslında yapılması gereken firmaların ciro primi usulü personel çalıştırması olacaktır. Bu durum hem refahın artması, hem paranın tekelleşmesini önleyerek sınıfsal ayrımın azalması, hem de devletin vergilerini daha kesin şekilde alınması anlamına geliyor. Ancak serbest piyasa koşulları maalesef ki bu tür yaptırımların önünü kapatıyor. İşte burada halk olarak taleplerimizi karşılaması gereken tek merci devlet oluyor.

4 Mart 2007 itibariyle vergi iadesi tarihe karışmış onun yerine asgari geçim indirimi getirilmişti. Fakat günümüz koşullarındaki enflasyon değerleri asgari ücretin %25’inden fazlasının yok olmasına sebep oluyor. Yani daha açık söylemek gerekirse 2020 liralık ücretin ortalama 500-600 lirası vergi(yol-yemek-taşıt-emlak-elektrik-su-özel hizmetler vs.). Bunun üzerine bir de %15’lik vergi dilimine giriliyor olması geriye yaşanmaz bir durum bırakıyor.

Tüm bu koşullar düşünüldüğünde asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması ve eski usül vergi iadesi kanunun çıkması hem işçinin hem yerel esnafın hem de devletin faydasına olacaktır. Makro veya mikro ekonomi bilmek, bilimsel verilerle konuşmak güzeldir hatta gerçekçi de olabilir fakat unutulmamalıdır ki devlet iradesinde önemli olan halka hizmettir.

Bu kategorideki diğer yazılar