Ücretsiz Sağlık Hizmeti Sona Erdi


ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ SONA ERDİ

Yeni yılın ülkemize barış, huzur ve sağlık getirmesini temenni ediyorum ve hemen şunu eklemek istiyorum, 29.03.2019 tarihinde Resmi Gazetede Yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Genel Sağlık Sigortası borcu olan vatandaşlara 31.12.2019 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı tanınmıştı. 2020 Yılında artık ücretsiz sağlık hakkından yararlanamayacağımızın haberini bu yazımda sizlere bildiriyorum ki, hastanelerde ödeme sorunu ile karşılaştığınızda şaşırmayınız.

Yeni yıl itibari ile genel sağlık sigortası borcu olan vatandaşlar borçlarını yapılandırıp, taksitlerini düzenli halde ödemeleri halinde tekrar sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar.

2020 yılında genel sağlık sigortası tutarı;

Devlet hane içinde kişi başına düşen gelirin brüt asgari ücretinin 1/3 ünden az olanları karşılamaktadır. Bu tutarlar 2020 yılı için ; 2.943/3: 981 TL olup gelir testi sonucu ile vatandaş kişi başına düşen bu gelirden düşük olması halinde genel sağlık sigortası haklarından prim ödemeden yararlanacaktır. Bu kişiler dışında kalan ve bakmakla yükümlü olmayan kişiler ise 2020 yılı içinde genel sağlık sigortasından faydalanmak için aylık 88,29 TL. prim ödeyeceklerdir.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

Bu kategorideki diğer yazılar