Sigorta Limiti 100 Bin TL den 150 Bin TL ye Çıkartılıyor

TMSF’ye göre sigorta limiti 100 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkartılıyor.

 

Bu çalışma mevcut mevduat miktarının çok gerisinde kaldığı için başlatıldığı söyleniyor.40 bankadan prim toplanırken rezerv 43,50 Milyar TL olmuş durumda, sigorta oranı ise yüzde 8 civarında kaldığı belirtiliyor.Bu Avrupa’daki en yüksek oran. Bu oran Avrupa’da yüzde 1, Amerika’da yüzde 0,5. Rezervimizin karşılama oranımızın yüksek olmasının sebebi bizim garanti limitimizin görece düşük kalması.


Tasarruf Mevduatı ve Katılım Fonu sigortası nedir?

 

Eğer mevcut olarak bulunan mevduat ve katılım bankalarının BDDK tarafından kapatılması durumunda bulunan mevduatları teminat alan sigorta Tasarruf Mevduatı ve Katılımı Fonu sigortasıdır.Bu sigorta için yetkili ve görevli TMSF dir.

 

Türkiye'de hangi bankalar mevduat ve katılım fonu sigorta sistemine dahildir? 

 

Türkiye'de faaliyet gösteren, mevduat ve katılım fonu kabulüne yetkili yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları ile merkezi yurt dışında bulunan kredi kuruluşlarının Türkiye'deki şubelerinde bulunan mevduat ve katılım fonları sigorta sistemine dahildir.

 

23.1 Milyar Dolar Tahsil Ettik…

 TMSF’ye devredilen 26 bankanın eski sahiplerinden alacakların tahsili ile alakalı çalışma yürüttüklerini hatırlatan Muhiddin Gülal, şunları kaydetti: “1996’dan 2016 yılına kadar Hazinemizin bu bankaların rehabilitesi noktasında ödemek zorunda kaldığı para, anapara itibarıyla 31,5 milyar dolar. Bunu o günden nemalandırdığımızda 150 milyar dolarlık rakamla karşı karşıya kalıyoruz. Bunun 23.1 milyar dolarını TMSF tahsil etti. Bunun 12.4 milyar dolarını Hazine’ye, 5.6 milyar dolarını SGK, Maliye, kamu kuruluşlarına, 1.9 milyar dolarını da Merkez Bankası’na aktardık.”      

Bu kategorideki diğer yazılar