Özel Okullara Kayıt Yaptıranlar İçin Önemli Gelişme

Özel Okula Kayıt Yapanlar KDV İndirimini Geri Alabilecekler

 

Özel okullara kayıt yaptıran veliler kdv indirimi sonrası ödedikleri ücretleri nasıl geri alabilecekleri önemli bir konu haline gelmiştir. Veliler pandemi sürecinde kısıtlı bütçeler ile öğrencisini özel okullara kayıt ettirse bile okulların açılıp açılmayacağı belli olmadığı için çekingen davranmaktadırlar. Pandemi sürecinde bir çok soru işareti var iken ayrıca kdv indirimi sonrası ödedikleri paraların belli bir kısmını geri almayı bekliyorlar.

 

Özel Okullarda KDV İndirimi Süresi ?

 

KDV indirimi 31.07.2020 tarihinden 31.12.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) %1 KDV oranı uygulanacağı açıklanmıştır. Bundan dolayı bu tarihler arası kayıtlarda %1 Kdv uygulanacaktır. Fakat daha önce bu KDV oranı %8 olduğu için ilgili tarih öncesi kayıt yaptıran veliler aradaki farkı alabilmek için nasıl bir yol izleyecekler.

 

Karar Verildi ?

 

Gelir İdaresi Başkanlığı ödenen özel okul ücretlerinin geri iadesi için düğmeye bastı. 1 Eylül 2020 tarihinden önce düzenlenmiş faturalarda %8 oranında KDV hesaplanarak beyan edilmiş olması halinde aradaki %7’lik KDV farkının alıcılara iadesinin gider pusulası düzenlenmek suretiyle yapılmasının mümkün olduğu ve gider pusulalarındaki KDV’nin eğitim öğretim hizmeti veren mükellefler tarafından alıcıya iadenin yapıldığı dönemde indirim konusu yapılabileceği açıklandı.

Bu kategorideki diğer yazılar