Mücbir Sebep Yayınlandı

Yıllardır Mali Müşavirlerin beklediği mücbir sebep sonunda geldi. Mücbir sebep SMMM ler için uzun süredir bir problem haline gelmişti. Mücbir sebep olmaması meslek mensuplarına beyan sürelerinin ve ödeme günlerinin son günlerinde ciddi problem yaşatıyordu. Bu hususta avukatların ciddi manada avantajları olmasına rağmen mali müşavirler yıllardır hayati anlamda önemli durumlarında dahi işlerinden ayrılamıyordu. Artık meslek mensuplarının mücbir sebep hakkı doğdu.


Mücbir Sebepten Hangi Durumlarda Yararlanılacak ?

 

‘’ Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, meslek mensubunun kendisinin veya yakınının vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bildirimin verilme süresinin bitimine 7 gün veya daha az süre kalmış olması durumunda, yakını veya kendisi vefat eden meslek mensubu tarafından beyanname/bildirimleri verilen mükelleflerin mezkûr beyanname/bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, bunların verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7 nci güne uzatılmıştır.’’

Yukarıdaki metne göre 7 günlük olan mücbir sebepten yararlanma koşulları yer almaktadır. Meslek mensubu mücbir sebebin gelmesine sevinirken öte yandan bayan meslek mensuplarının doğum için mücbir sebebin olmaması düşündürücü olarak görülmektedir.

Ağır Hastalık Durumu ?

Mücbir sebebin meslek mensubunun ağır hastalığı durumunu kapsamaması da gözden kaçmamaktadır. Bu durumda mücbir sebebin üzerinde çalışılmadan hızlıca çıkarıldığı yorumları yapılmaktadır. İleri ki günlerde elde edilen hakkın genişletilmesi için TÜRMOB tarafından tekliflerin geleceği beklenmektedir. Ağır hastalığı olan meslek mensubunun mücbirden yararlanamaması bu tarz girişimlere hız kazandırması da kaçınılmazdır.

İlgili Sirküler İçin Tıklayınız


Bu kategorideki diğer yazılar