Motorsiklete Ek Vergi Geldi

Yeni Yasaya Göre Motosiklete ek Vergi Geldi

Devlet tarafından alınan yeni vergi kararları, son 6 yıldır düşüşe geçen motosiklet vergilerini de vurmuş oldu. Motosikletlere getirilen vergiler önümüzdeki günlerde ikinci el pazarını da olumsuz etkileyeceği benziyor. Son 6 yıldır hükümet tarafından belirlenen oranlarda düşüşe geçmiş olan vergi rakamları çıkan yeni karara göre bu yıl içerisinde arttırılacak. Motosiklete ilave olarak yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilmiş olacağından toplam vergi oranı yüzde 30’a çıkmış oldu.

21 Nisan 2020 tarihinde alınan yasa kararı 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. 2430 sayılı kararname ile birlikte yürürlüğe giren hali hazırda %20 olarak belirlenen ilave gümrük vergisi %10 daha arttırarak %30’a getirildi. Uzakdoğu ürünlerine getirilen %10 ilave vergisi kuralı 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçeli olacağı duyuruldu. Bu ay sonuna doğru Türkiye’ye ithal edilecek motosikletleri kapsamayacak olan verginin, rakamları etkilemesinin 3-4 ayı bulacağı açıklandı.

Vergilere Göre Motosiklet Rakamları

Resmi Gazete tarafından açıklanan rakamlara göre yeni motosikletlerde oldukça büyük farklar ortaya çıkacak gibi duruyor. İlave gümrük vergisi %30’a çıkarılırken bu orana %8 ÖTV ve %18 KDV eklenince toplamda %56 oranında tüketiciye vergi yansıyacağı anlamına geliyor.

Vergisiz fiyatı 5.000 TL olan 250cc üstü bir motosiklet fiyatının vergiler ile birlikte olacağı tutar 10.508 TL. Sektör gelişimi üzerinde alınan kararlar ile insanların gelişim beklentilerinin de düşüşüne sebep oldu. Bu fiyatlar ile birlikte Motosiklet pazarını ekonomik sıkıntılar beklemektedir. 

Bu kategorideki diğer yazılar