Kaymakamlıklardan Sosyal Yardım Başvurusu

Kaymakamlıklardan Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Ülke genelinde Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bugünlerde birçok aile maddi desteklerinin yetersizliği sebebiyle zor durumlar geçirmektedir. Çalıştığı iş yerinden ücretsiz izne ayrılan ya da dükkanlarının kapanması sebebiyle işten çıkarılan birçok aile maddi anlamda destek beklemektedir. Devlet tarafından zor durumda olan ailelere destek çıkmak amacıyla bulunduğu ilçenin kaymakamlığı tarafından başlatılan maddi ve sosyal yardım başvurusunun detaylarını bu haberimizde sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kaymakamlıklar bünyesine yapılan başvurular neticesinde belirlenen kriterlere göre maddi sıkıntılar çeken ailelere yapılan yardımlar için belli başlı yollar izlememiz gerekiyor. Sosyal yardım şartlarını taşıyan ihtiyaç sahipleri gıda, barınma, eğitim ve sağlık ürünleri ile birlikte ısınmak için destek isteyebilirler. Kaymakamlıklar tarafından belirlenen önemli şartların başında “bir yerden destek almıyor olması” gelmektedir.

Kimler Kaymakamlığa Başvuru Yapamaz?

 Herhangi bir sosyal yardım kuruluşundan hiçbir şekilde destek almayan kişiler öncelikli olarak başvuruda bulunabilir. Sigortalı işçi pozisyonunda başvuru yapacak kişilerinde Kaymakamlık tarafında sosyal yardım bağlanması imkansızdır. Herhangi bir yerde sigortalı çalışan ve ya net bir geliri olmayan herkes kaymakamlık bünyelerine başvuruda bulunabili

Sosyal Yardım Başvurusu Kimlere Verilmektedir?

Kendi bulundukları ilçelere bağlı olan kaymakamlıklar tarafına yapılacak olan başvurular ile birlikte yapılması beklenen sosyal yardımlarda önemli kritere sahip olacak kişiler şu şekilde belirtilmiştir;

·         İşsizlik ödeneği alamayan ve herhangi bir geliri olmayan kişiler.

·         Engelli raporu ve ya yatalak hasta olan kişiler.

·         Devletin herhangi bir kurumundan destek almayan kişiler.

·         Kişilerin herhangi bir mal varlığı bulunmaması durumundu,

Kaymakamlık tarafından incelenen ekstra belgeler ile birlikte sosyal yardım başvurusu yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kaymakamlık bünyelerine yapılacak olan başvurular online bir şekilde yapılmamaktadır. Yapılan tüm başvurular, kaymakamlığa şahsi olarak müracaatınız ile gerçekleşmektedir. Kaymakamlık bünyesinde belirlenen evraklar ile birlikte giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Yapacağınız başvurudan sonra evlerinizden 7 ila 10 gün çıkmayarak kendinizi karantinaya almayı unutmayınız. Yapmış olduğunuz başvurulardan sonra öncelikli olarak, vermiş olduğunuz belgeler özenle incelenerek 7 iş gününde sizlere olumlu ya da olumsuz bir cevap verileceği açıklanmıştır.

Bu kategorideki diğer yazılar