Kambiyo İşlemlerinde BSMV Değişikliği

BSMV NEDİR?


BSMV, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin kısaltımı olup, bankerlerin yapmış oldukları banka muamele ve hizmetleri dolayısıyla, kendi lehlerine her ne sıfatla olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne tabii tutulmaktadır.

 

BSMV HANGİ İŞLEMLERDEN ALINIR?


BSMV, bankanın sunduğu, konut kredisine ilişkin işlemler hariç bütün ürün ve hizmetler neticesinde aldığı ücretlerden tahsil edilmektedir.


EFT ve havale ücretleri, kredilere ödenen faiz ve ücretler, kredi kartı yıllık aidatı, kredi kartı faizleri, hesap işletim ücretleri, kiralık kasa ücretleri, hisse senedi işlem komisyonları, çek ve senet ücretleri, döviz alım satım işlemleri, kredi notu raporları gibi işlemlerde BSMV uygulanmaktadır.

 

DÖVİZ ALIM SATIMINDA BSMV ORAN DEĞİŞİKLİĞİ


Gider Vergileri Kanunu’nun 33’üncü maddesi değiştirilerek, kambiyo işlemlerinde (döviz alımı) uygulanan %0,1 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), 7 Aralık 2019 tarihinden itibaren %0,2 oranına çıkarılıp, Cumhurbaşkanına %0,2 olan oranı on katına, diğer vergiye tabi işlemlerde de uygulanan kanuni oranı artırma yetkisi verilmiştir.

 

Bu kategorideki diğer yazılar