Japonya Bilim Kurulundan Ekonomik Uyarı

Japonya Bilim Kurulundan Ekonomi Konusunda Tavsiye Geldi

Covid-19’un en çok hissedilen bölgelerinden biri olan Asya Bölgesi yeni tavsiyeler ile dünya genelinde ekonomik düzeni sağlamaya çalışıyor. Japonya’da korana virüsü için Başbakan Shinzo Abe’ye danışmanlık yapan uzman kurulunun başında yer alan Dr. Shigeru Omi Başbakan’a ekonomik gerekçelerle birlikte karantina uygulamasının tavsiye edilmeyeceğini açıkladı. Bilim Kurulu Üyesi yaptığı açıklamada genel olarak hızlı bir şekilde virüsü ortadan kaldırmamanın imkânsız olacağını açıklayarak “Salgınla birlikte mücadele ile sosyo-ekonomi arasında denge kurmanın” daha mantıklı olacağını açıkladı.

Japonya diğer dünya ülkelerine bakıldığında korona virüs ile mücadele kapsamında bir tık önde olmanın mutluluğunu yaşadığını açıkladı. Ekonomiyi büyük ölçüde çalışır tutulmasıyla birlikte ekonomik düzeyi dengede tutarak ülke genelinde ikinci bir krizi önleyen Japonya, insanlarını evlere kapatmayarak farklı bir strateji uyguladı ve korona virüs ile mücadele de epey bir aşama kaydetti.

Başbakan ve Uzmanlık Kurulu Başkanı Başı Çekiyor

Japonya’da yürütülen koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler ülke genelinde olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Korananın dünyaya yayıldığı günden itibaren ortaya çıkan işlevsel mücadele Japonya’da farklı bir strateji ile uygulanarak iş görmeye başlandı. Japonya Başbakanı ve Bilim Kurulu Danışmanı Dr. Shigeru Omi ile birlikte başlatılan mücadele de olumlu sonuçlar alındı.

Salgın sürecinin kısa vadede bitmeyeceğinin altını çizen ikili bu süreç en az zararla atlatabilmek için sosyo-ekonomi dengeyi orantıda tutmak istedikleri açıkladı. Bu yöntemde ülke genelinde olumlu şekilde sonuçlanırken Japonya’nın genel halkı oluşturulan stratejiye hayran kaldıklarını açıkladılar. 

Bu kategorideki diğer yazılar