İşsizlik Rakamları Açıklandı

İşsizlik Rakamları Açıklandı

Türkiye genelinde yaşanan sağlık sorununun üstüne birde yaşana ekonomik kriz birçok iş sektörünün dibe çökmesini ve birçok kişinin 2020 yılı bütününde işsiz kalmasını sağladı. Bu durumun tersine dönmesini istesek de ülke durumunda yaşanan sağlık krizinden ötürü birçok kişi iş bile arayamıyor.

Türkiye geneli iş potansiyel durumu böyleyken ortaya çıkan yeni istatistiksel verilerde birçok kişinin canını sıkıyor. Fakat birçok ailede işsizlik sorunu devam ederken geçen senenin rakamları ile karşılaştırdığımızda geçen seneye göre iFakat birçok ailede işsizlik sorunu devam ederken geçen senenin rakamları ile karşılaştırdığımızda geçen seneye göre işsizlik oranlarında azalış sergiliyoruz. Yayımlanan istatistiksel rakamlara göre 2019 rakamlarına göre bu yıl 502 bin kişi iş bulmuş. Toplam rakam 4 milyon 228 bin kişi olurken işsizlik oranı %1,1 puanlık azalma ile gerçekleşti.

17 Nisanda Yasaklama Gelmişti

Ülkemizde yaşanan küresel sağlık sorununu en minimal edebilmek amacıyla sokağa çıkma yasağı gelmiş ve bu yasak sonrasında birçok sektör hizmetini durdurmuştu. Yapılan işlevsel çalışma toplantılarından sonra hükümet tarafından alınan karar ile işten çıkarılma yasaklanmış, buna yapacak olan iş yerlerine büyük cezalar geleceği açıklanmıştı. Bu yüzden bu dönemde işten çıkarma sorunu olmadığı için işsizlik sorunun artması beklenmezken istatistiksel olarak büyük bir olumsuzluk yaşanmayacağı belirtildi.

İş İstihdamı Azaldı

Birçok iş yerinde evden çalışma ya da belli bir süre ev izinleriyle birlikte iş arayan kişilerin istihdamları da azalmış oldu. Yapılan çalışmalarda bu durumlara bir çözüm bulunmak istense de kısa vadede en azından insanlar iş yerlerini tekrardan açılmasına kadar birçok vatandaş iş arayışlarını da durdurmuş zorunda kalacak.

Bu kategorideki diğer yazılar