Finansal Yönde Güven Endeksleri Düşüşte

Finansal Yönde Güven Endeksleri Azalmaya Gidiyor

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), geçtiğimiz aylara göre azalmaya giderek gerilemeye gitti. Geçtiğimiz aylardaki puan sıralamasına göre 20,9 puan daha azalarak 137 seviye geriye giden Finansal Güven Endeksleri rakamları istatistiksel verilerden etkilenmişe benzemektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından nisan ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi rakamları açıklandı. Nisan ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi sonuçlarına göre açıklanan raporların toplulaştırmasıyla elde edinerek alınan değerlendirmelere göre güven endeksinde olumsuz sonuçların yaşandığı ve daha da yaşanacağı gözlemlendi.

İş durumu ve hizmetlerde olan talebe ilişkin değerlendirmelerin son 3 aydaki iş durumu ve iyileşme hizmetlerinde de düşüş olduğunu açıklayan Finans Yönüne Güven Endeksi gelecek günlerde de nasıl bir şekil alacağı iş ve işçi durumuna göre şekilleneceğine benziyor. Son 3 aydaki istihdama ilişkin artış yönüne, istihdamda azalış bildirenler ve azalış bekleyenlerin lehine döndü.

Karlılık Artış Yönü Değerlendirmeleri

Karlılığa ilişkin değerlendirmelere göre işveren kurumlar geçen yıla göre bu seneki ilk 3 aylık dönemde artış yaşandığı görüldü. Açıklanan rakamlara göre işverenlerin lehine olan sehir bir önceki döneme kıyasla güçlenirken, gelecek zamanki 3 aydaki karlılıkta artış olacağını bekleyen işverenlerin lehine seyir zayıflaması yaşanacağı tahmin ediliyor.

Rekabet gücünde açıklanan rakamlara göre ise küresel salgının etkileri bir hayli görüldü. Geçen senenin ilk üç aylık rakamları ile bu seneki rakamlarını karşılaştırdığımızda hayli bir azalma gerçekleştiği görülmektedir. Önümüzdeki 3 ayda nasıl bir gelişme yaşanacağı ise tüm sektörlerdeki rakip şirketlerin tekrardan iş başı yapması ve aktif olarak iş yapma oranları etkili olacak.

Bu kategorideki diğer yazılar