Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı


EV HANIMLARINA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

Bir çok kadından bana ulaşan, ardı arkası kesilmeyen tek soru…

Ev hanımları emekli olacak mı?

Evet Hanımlar umuyorum ki bu yazımla aklınızdaki soru işareti giderilecek ve bende huzur bulacağım. Televizyonda yayınlanan birkaç programda üstün körü ele alınan ve sonuç ile alakalı tam bilgi verilmeyen ve haliyle ev hanımlarının kafasını karıştıran, ev hanımlarının hangi koşullarda emekli olabileceğini tam olarak getirilmeyen bu konuları sizlerle paylaşacağım.

TBMM’ye Yasa Tasarısı Sunuldu

TBMM’ye sunulan tasarı ile ev hanımlarına emeklilik yolunun açıldığının sinyalleri verildi. Tasarının kabul edilmesi halinde ev hanımları da emekli olabilecekler.

 

Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali DUMAN  ev hanımlarının çalışmadan emekli olabilmeleri için tasarının teklifinin sunulduğunu ve kabul edilmesinin beklenildiğini belirtti. Fakat şimdi her şeyin o kadar kolay olmayacağını belirterek şu şartların sağlanması gerektiğini ifade etmek isterim.

-Kanunun kabul edilmesi halinde 25 yıl evli kalmak koşulunun var olması

-Emeklilik için en az 7200 günün çalışmadan borçlanarak emekli olabilecekler.

Bana soru yöneltilirken sadece 25 yıllık evliliğin var olması yeterli olacağını sanan vatandaşlarımıza üzülerek şunu söyleyeceğim; ayrıca 7200 günlük borçlanmanın ödemesi halinde emekli olabileceksiniz.

 

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

Bu kategorideki diğer yazılar