E-Fatura Nedir?

E-Fatura

E-faturalar elektronik olarak hazırlanan ve fiziki olarak basılı olmayan faturalardır. Bu tip faturalar size mail olarak yada sms olarak iletilir. E-faturalar doğa dostu olmaları bakımından devletler tarafından da teşvik edilmektedir. Bazı ülkeler de belirli şartlarda e-fatura zorunlu olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde de birçok firma tarafından kullanılmaya başlanan e-fatura yöntemi klasik fatura masraflarını ortadan kaldırıyor. Eski sistemde bir fatura önce basılıyor, ardından adresinize kargo yada kurye ile gönderiliyordu.  Uygulamada faturalar işletmeye kağıt masrafı kargo-kurye masrafı gibi ek kalemler olarak yük getiriyordu. Çoğu işletmede bu yükü genel olarak müşterisinin üzerine yüklüyordu. İşte E-fatura ile birlikte bu yükün ortadan kalkmasıyla işletmeler ve müşteriler için bir avantaj ortaya çıktı. E-fatura sistemleri genelde otomatik olarak işleyen yazılımlar tarafından yönetiliyor. Bu durumda işletmeler için hızın artması ve ek personel ihtiyacının çok küçük bir ücretle karşılanması anlamına geliyor.

E-Fatura Sistemi kurmak için ne yapmalıyım?

Müşterilerinize normal fatura yerine e-fatura göndererek sizde masraflardan kurtulmak istiyorsanız bunun için bu hizmeti sağlayan firmalardan birisiyle çalışabilirsiniz. Fatura başı 18 kuruş gibi çok düşük ücretler ile alabileceğiniz hizmeti kendiniz tamamen ücretsiz olarak yapmak isterseniz. Tek seferlik bir ödemeyle yine bir yazılım satın alabilirsiniz.

Ocak 2020 yılında yayımlanan Resmi Gazetedeki kararla ülkemizde yaklaşık 100 bin işletme zorunlu olarak e-fatura sistemine geçirildi. Uzmanlar tarafından kabul edilen yaygın görüş. Gelecek yıllarda e-fatura kullanımının tüm işletmeler için zorunlu hale getirileceği yönündedir. Zira masrafların kısılmasının yanında kağıt kullanımında azalmasına neden olan e-fatura bu yönüyle de doğa dostu bir konumda bulunuyor. 

Bu kategorideki diğer yazılar