2020 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?


ASGARİ ÜCRET ZAMMI KAÇ TL OLACAK

2019 yılını geride bırakırken, 2020 yılının en merak konusu tabi ki asgari ücrete ne kadarlık zam yapılacağı oldu. geçen yıl bu zamanlarda %26,5 zam tüm asgari ücretlileri sevindirmişti. Şimdilerde ise tüm gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonuna çevrildi. Asgari ücret komisyonu son toplantısında, işçilerin hayat standartlarını gözeterek asgari ücrete zam yapacaklarını açıklamıştı.


TÜİK Son Rakamları Açıkladı

Asgari Ücret Komisyonu son toplantısında işçilerin yaşamsal standartlarından, aylık gıda harcamalarına kadar tüm konuların konuşulması sonucunda; Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplandı.

Asgari Ücret Talepleri İse Şu Şekilde;

2020 yılı asgari ücretin belirlenmesinde toplantı öncesinde, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri belirlendi. Fakat Türk-İş kurumu bir kişinin yaşam maliyeti olarak ileri sürülen 2.578,00 TL nin altındaki rakamı müzakere etmeme kararı alırken; İşverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020'de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesini isteyen TİSK, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı'nın 2020'de alınmamasını, yüzde 5 olan SGK İşveren Desteği'nin yüzde 6'ya yükseltilmesini, bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyor.

İşverenleri, İşçi maliyetlerinin artması ile bu maliyetler karşısındaki tutumunun ne olacağı ve bu denli mali yüklerin altından nasıl kalkacağı düşünülüyor.

 

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

Bu kategorideki diğer yazılar