2. El Araç Ticareti Yapanlar Dikkat!


ARAÇ ALIM VE SATIMI YAPANLAR AMAN DİKKAT

E dönüşüm sürecinde birçok kişinin mükellefiyet açmadan alım- satım yaptıkları ortaya hızla çıkmaya başladı. Şimdi gözler araba alımı ve satımı yapan kişilerde. Mesleğinin yanında küçük ekmek kapısı açılanlar bu durumları değerlendirmek istiyor; fakat artık araba alım satımlarıyla alakalı noterden bilgiler toplanmaya başladı. Yıl içerisinde bir den fazla araç alım ve satımı yapanların listesinin noterlerden istenildiği öğrenildi.

Vergi daireleri tespit ediyor!

Vergi daireleri son zamanlarda yıl içinde birden fazla alım ve satım yapanlar hakkında mükellefiyet kaydı oluşturmaya başladılar. Biliyoruz ki motorlu araçların alımı ve satımı ile alakalı  ticaretin yapılması gerçek usulde ticari kazan mükellefiyetine girmektedir. Bu tarz işlemlerin mükellefiyet kaydı oluşturulduktan sonra işlerini yapmaları idari para cezası ile karşı karşıya kalmamaları için son derece önemlidir.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel’in açıklaması ise şu şekilde ; internet üzerinden ikinci el araç satımında, T.C. kimlik numarası, ekspertiz raporu ve ruhsat bilgilerinin girilmesi gibi zorunlulukların getirilmesi konusunda ilgili bakanlıklara talepte bulunduklarını ve birkaç ay içerisinde bir sonuç alınacak.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere sürekli araç alım- satımı yapan kişilerin tespiti kolaylaşacak ve vergi mükellefiyeti tahsis edilerek gerekli işlemler anında yapılacak. Bu durumda tespit edilen kişilerin idari para cezası ile karşılaşacağını da söylemek gerekiyor.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

Bu kategorideki diğer yazılar