Tarafların Cari Bakiyelerinin Tutmaması

Tarafların Cari Bakiyelerinin Tutmaması

 Cari Hesap Nedir?

 

Ticaret hayatında karşılıklı olarak yapılan alış veriş sonrası her fatura bedelinin istenmesi yerine belirli dönemler yada hadler ile çalışılmasına cari hesap denilebilir. Cari hesap sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye’de cari hesap karşılıklı güven çerçevesinde ilerletilmektedir.

 

Cari Hesap Sözleşmesi Nedir?


Cari hesap sözleşmesi günümüzde sıklıkla kullanılmamaktadır. Fakat mevzuata göre cari hesap sözleşmesi belirli hüküm ve yaptırımlara sahiptir. Bunlardan bazıları Türk Borçlar Kanuna göre çerçevelendirilmiştir. Öte yönden T.T.K. ya göre ticari teamül ve belirli hükümler ile de kanunda yer almaktadır.

 

Bu kadar sıklıkla kullanılan cari hesap bazen haciz işlemlerine konu olmaktadır. İşletmeler cari hesap sözleşmesi yapmasa bile kanunen tutmak zorunda oldukları defterlere kaydederler. Haciz işlemleri yada hukuki boyutta ticari defteler birer kanıt olarak sayılmaktadır. Bu durumda cari bakiyelerinin karşılıklı tutması önem arz etmektedir. Cari bakiyeler karşılıklı tutmadığı hallerde tevsik edici belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Cari bakiyelerin tutmadığı hallerde verilen bir çok hukuki karar olmakla beraber biz sizlerle bir örneğini paylaşmak istedik.

 

İlgili Karar İçin Tıklayınız

Yargıtay 15.Hukuk Dairesi E:2016/4087 K:2017/261

Bu kategorideki diğer yazılar