Kısmi İstihdam Edilen Diğer Ücretliler Hk. (Özelge)

Kısmi İstihdam Nedir?

 

İş kanununa göre 30 günden daha az süre ile çalışan işçiler için kısmi süreli iş sözleşmesi yapılmaktadır. Kısmi süreli iş sözleşmesi sonucunda işçi günlük çalışma ücreti ve sayısına göre maaş hesaplamaktadır. Ayrıca haftalık çalışma saati 45 saat olan bir iş yerinde, haftada 45 saatten az çalışan bir işçi de kısmı süreli çalışan sınıfına girmektedir.

 

Basit Usul Nedir?

 

Vergilendirme açısından belirli şartlara haiz olma durumunda uygulanan vergilendirme çeşidi olarak söz edilebilir. Aslına bakılırsa mevzuata göre Gerçek Usulu Tabi olan mükellefler ve Basit Usule tabi olan mükellefler vardır. Bu durumda gerçek usule tabi olmayan mükellefler basit usul ile vergilendirilecektir.

 

Basit Usul Şartları ?

 

Kendi işinde fiilen çalışmak,

İşyeri kirasının belirli hadleri aşmaması,

Gerçek Usule tabi olmamak,

Belirlenen gelir hadlerini aşmamak,

 

Yukarıda sayılan şartlar harici bazı meslek kollarının basit usul de vergilendirilme hakkı yoktur. Bu meslek kolları ve güncel hadleri öğrenmek için tıklayınız.


Basit Usul İşletmede İşçi Çalıştırma?

Basit usule tabi işletmelerde çalışanlar diğer ücretliler olarak vergilendirmektedir. Bizde basit usule tabi işletmelerde kısmi istihdam durumunda çalışanların diğer ücretliler olarak kabul edilip edilemeyeceği hakkında bir özelge paylaşmak istedik. Diğer ücretliler hakkında bir çok özelge olmasına rağmen bu özelgede kısmi istihdam durumu ele alınmıştır. Bundan dolayı kısmi istihdam durumunda diğer ücretlilerin nasıl vergilendirilmesi gerektiğini aşağıda ki özelge açıklamaktadır.

İlgili Özelge İçin Tıklayınız


Bu kategorideki diğer yazılar