İşyeri Değiştiren Personelin Vergilendirilmesi ?

Yıl İçerisinde iş değiştirenlere son günlerde tebligatlar gelmektedir. Merak edilen bu konu , yıllık gelir vergisi hadlerinin geçmesinden dolayı vergi daireleri hadleri aşan çalışanlara matrah farkından dolayı doğan gelir vergisini talep etmektedir. Aslında bu konuyu farklı yorumlayan özelgeler mevcuttur. Çalışanların kümülatif vergi matrahını açıklayan özelgeyi aşağıda sizlerle paylaştık.

 

Ayrıca işyeri değiştiren personelin vergi hadlerinin sıfırlanıp-sıfırlanamayacağı hakkında tartışmalar devam etmektedir. Bu tartışmalı konuya kümülatif ücret gelirleri ile ilgili 2 adet özelgeyi bir araya topladık.Özellikle kümülatif ücret gelirlerinin hakkında ki özel bölge ve noterlik hizmeti hakkında ki özelgeleri seçtik.

 

Özelgelerde de görüleceği gibi,  birden sonraki işverenlerden elde ettiğiniz gayrisafi ücretler toplamının 2010 yılı için 22.000TL'yi (güncel hadleri) aşması halinde, birinci işverenden elde ettiğiniz ücret de dahil olmak üzere ücret gelirlerinizin tamamını yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmeniz  gerekmektedir.

 

İlgili Özelge İçin Tıklayınız

İlgili Özelge İçin Tıklayınız


Bu kategorideki diğer yazılar